Procedura bezpieczeństwa
w okresie pandemii koronawirusa SARS-Cov-2
w Publicznej Szkole Podstawowej w Dołujach
zwana dalej „szkołą” lub „placówką oświatową”.
Zasady i tryb postępowania w zakresie bezpieczeństwa na terenie placówki oświatowej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa SARS-Cov 2.
ADRESACI: Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Pracownicy
CEL: zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i pracowników
niepedagogicznych i zapewnienie higienicznych warunków pobytu w placówce
oświatowej oraz zminimalizowanie ryzyka zachorowania na COVID 19.
SPIS TREŚCI:
1. Postanowienia ogólne;
2. Szczególne zasady w zakresie zapewnienia bezpiecznych warunków pobytu w placówce oświatowej;
3. Obowiązki rodziców/ opiekunów;
4. Obowiązki uczniów;
5. Organizacja żywienia w placówce oświatowej;
6. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia lub pracowników placówki;
§ 1.
Postanowienia ogólne
- Niniejsza procedura została opracowana na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14.12.2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. Poz. 910 tj.), przepisów wykonawczych Ministra Edukacji Narodowej, wytycznych przeciwepidemicznych MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek obowiązujących od 1 września 2020 r.
- Dyrektor placówki oświatowej w realizacji zadań wskazanych w niniejszej procedurze współpracuje z organem prowadzącym szkołę (Wójtem Gminy Dobra) oraz państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym.
- Dyrektor szkoły opracowuje wewnętrzny regulamin lub procedury funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem specyfiki placówki oraz zalecenia wskazane w przedmiotowych wytycznych oraz aktualne przepisy prawa.
- Dyrektor może zawiesić zajęcia prowadzone w formie stacjonarnej na czas oznaczony, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie uczniów i wprowadzić wariant funkcjonowania szkoły w sposób:
- kształcenie hybrydowe –tj. prowadzenie niektórych zajęć lub zajęć dla wybranych grup, klas, grupy częściowo w formie stacjonarnej i częściowo z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość;
- kształcenie zdalne – tj. całkowite zawieszenie zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzenie w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej).
- O kształceniu zdalnym w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć decyduje dyrektor placówki oświatowej, po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. O zawieszeniu zajęć informuje się Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty.
- Zawieszone zajęcia realizowane będą z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość- zgodnie z przepisami odrębnymi.
§ 2.
Szczególne zasady w zakresie zapewnienia bezpiecznych warunków pobytu w placówce oświatowej
- W placówce oświatowej do niezbędnego minimum ogranicza się liczbę przebywających na jej terenie osób z zewnątrz.
- Wyznacza się strefy wyłączone z ruchu na terenie placówki oświatowej dla osób z zewnątrz.
- Każda osoba wchodząca z zewnątrz zobowiązana jest odnotować swoją obecność poprzez przekazanie pracownikowi szkoły swoich danych osobowych: imienia, nazwiska, danych kontaktowych (telefon, e-mail) oraz pracowników placówki, które odwiedza. Gromadzenie w/w danych ma na celu umożliwienie niezwłocznego kontaktu w razie podejrzenia zarażenia koronawirusem któregoś z pracowników szkoły i ustalenie osób, które miały kontakt z chorym.
- Pracownik placówki oświatowej może dokonywać pomiaru temperatury u osób odwiedzających szkołę.
- Wszystkie osoby trzecie wchodzące do placówki zobowiązane są dezynfekować dłonie oraz zasłaniać usta i nos za pomocą środków ochrony osobistej (maseczki, przyłbice), a ponadto zachować dystans min. 1,5 m od innych osób. Osoby, które nie poddadzą się wskazanym procedurom nie zostaną wpuszczone do budynku placówki. Placówka oświatowa umożliwia skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.
- W razie potrzeby wejścia do budynku placówki w celu np. odwiedzin sekretariatu czy spotkania z nauczycielem lub dyrektorem należy ten fakt zgłosić pracownikowi placówki obecnemu przy wejściu. Wejście do sekretariatu i gabinetu dyrektora placówki oświatowej ogranicza się do obecności jednocześnie jednej osoby w w/w pomieszczeniach, za wyjątkiem sytuacji koniecznej obecności innej osoby jako opiekuna osoby wymagającej opieki, np. osoby niepełnosprawnej itp. Zaleca się wcześniejsze umawianie wizyt.
- Pracownicy i współpracownicy placówki oświatowej mają obowiązek dezynfekcji dłoni, a w sytuacji bezpośredniego bliskiego kontaktu z osobą z zewnątrz lub uczniem/uczniami-zakładania środków ochrony osobistej (maseczki lub przyłbicy) oraz zachowania dystansu co najmniej 1,5 m od tej osoby/osób.
- Przy wejściu do szkoły oraz w salach zajęć umieszczone są środki do dezynfekcji rąk.
- Sale zajęć, szatnie, ciągi komunikacyjne wietrzy się cyklicznie, nie rzadziej niż raz na godzinę
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w salach, sprzęt sportowy, miejsca częstego dotykania (poręcze klamki, włączniki światła, blaty itp.) regularnie są dezynfekowane.
- W szkole ogranicza się do niezbędnego minimum kontakt pracowników niepedagogicznych z uczniami oraz nauczycielami.
- Sekretariat oraz portiernia szkoły zostaje odizolowana od przestrzeni ogólnodostępnej przezroczystą ścianką.
- Ogranicza się realizację zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, w tym ogranicza się ćwiczenia i gry kontaktowe.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
- Pracownicy placówki oświatowej monitorują systematycznie realizację codziennych prac porządkowych, utrzymania czystości, dezynfekcji pomieszczeń, poręczy, klamek, przedmiotów wyposażenia szkoły.
- W pomieszczeniach placówki umieszczone są informacje z zasadami prawidłowego mycia rąk, zachowania dystansu społecznego, a przy głównym wejściu informacje kontaktowe do właściwej miejscowo stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala oraz organu prowadzącego placówkę oświatową.
- Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
- Dopuszcza się ograniczenie liczby dzieci przebywających jednocześnie w świetlicy szkolnej.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
- Przy wejściu głównym należy umieścić numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
- Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
- W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
- Na terenie placówki zapewnia się pojemniki do wyrzucania jednorazowych maseczek i rękawic ochronnych.
§ 3.
Obowiązki rodziców/ opiekunów
- Do budynku placówki oświatowej rodzic /opiekun odprowadzający dziecko/ dzieci może wejść pod warunkiem zachowania poniższych zasad:
- przyprowadzanie do szkoły tylko zdrowego dziecka/dzieci bez jakichkolwiek objawów chorobowych o charakterze infekcji wirusowej,
- jeden rodzic/ opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- korzystanie tylko z wyznaczonego wejścia do budynku szkoły,
- zachowanie dystansu od innych opiekunów z dzieckiem - min. 1,5 m. lub oczekiwanie na wejście do wyznaczonego pomieszczenia, gdy w środku przebywają inne osoby,
- zachowanie dystansu od pracowników placówki oświatowej – min. 1,5 m.
- zasłanianie ust i nosa za pomocą maseczki lub przyłbicy,
- dezynfekcja dłoni za pomocą dostępnych w placówce środków dezynfekujących,
- stosowanie się do instrukcji i poleceń pracowników szkoły.
- Rodzic /opiekun odbierający dziecko ze szkoły oczekuje w wydzielonej strefie, a pracownik szkoły informuje nauczyciela o przybyciu rodzica/ opiekuna. Wychowawca organizuje odprowadzenie dziecka do wyjścia.
- Pracownik placówki może dokonywać pomiaru temperatury uczniów i innych osób odwiedzających placówkę oświatową. Rodzic /opiekun zobowiązany jest oczekiwać na wynik pomiaru temperatury dziecka.
- Wyznacza się strefy dostępne dla rodziców /opiekunów przyprowadzających dzieci i strefy wyłączone z ruchu na terenie placówki oświatowej.
- Rodzic /opiekun ucznia z objawami infekcji dróg oddechowych, w szczególności gorączką, kaszlem, katarem powinien podjąć decyzję o pozostaniu dziecka w domu. Uczeń, u którego pojawią się niepojące objawy chorobowe może zostać odesłany do domu, niewpuszczony do budynku placówki oświatowej lub pracownik szkoły musi powiadomić rodzica /opiekuna o konieczności odebrania ucznia ze szkoły.
- Rodzic /opiekun, którego domownicy przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych powinien o tym fakcie niezwłocznie, telefonicznie powiadomić dyrektora szkoły.
- Rodzic /opiekun powinien informować dziecko/dzieci będące pod jego opieką o obowiązujących w placówce zasadach sanitarnych w tym o niezabieraniu do szkoły zbędnych przedmiotów, zabawek itp.
§ 4.
Obowiązki uczniów
- Uczeń ma obowiązek stosowania zasad higieny zgodnie z ogólnodostępnymi szkole instrukcjami oraz wskazówkami pracowników szkoły, zwłaszcza częstego mycia i dezynfekcji rąk, szczególnie po wejściu do szkoły, przed spożyciem posiłku, po zajęciach sportowych, powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety itp.
- Pracownik placówki może dokonywać pomiaru temperatury uczniów szkoły.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów, które nie są konieczne do nauki, uczestnictwa w zajęciach itp.
- Uczeń powinien korzystać z własnych przyborów szkolnych i podręczników. Uczniowie nie powinni wymieniać się posiadanymi przyborami pomiędzy sobą.
- Uczniowie powinni zachowywać dystans min. 1,5 m pomiędzy sobą oraz pracownikami szkoły oraz unikania bezpośredniego fizycznego kontaktu (podawanie ręki).
- W bibliotece szkolnej wprowadza się zasady obecności tylko jednego ucznia w pomieszczeniu oraz wprowadza się dwudniową kwarantannę dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotece.
- W gabinecie pedagoga szkolnego wprowadza się zasady obecności tylko jednego ucznia w pomieszczeniu.
- W przypadku używania jednorazowych maseczek lub rękawic ochronnych należy je wyrzucać do specjalnie wyznaczonego w tym celu pojemnika.
- Do szkoły może przyjść tylko uczeń zdrowy. Uczeń z objawami infekcji dróg oddechowych, w szczególności gorączką, kaszlem, katarem powinien pozostać w domu. Uczeń, u którego pojawią się niepokojące objawy chorobowe może zostać odizolowany, odesłany do domu, niewpuszczony do budynku placówki oświatowej lub pracownik szkoły musi powiadomić rodzica /opiekuna o konieczności odebrania ucznia ze szkoły.
- Uczeń, którego domownicy przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych powinien o tym fakcie niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły.
§ 5.
Organizacja żywienia w placówce oświatowej
- Wprowadza się zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia uczniów spożywających posiłki wydawane w szkole oraz zasady zabezpieczenia osób je wydających.
- W razie zaistnienia potrzeb organizacyjnych posiłki mogą być wydawane uczniom w sposób zmianowy, tj. grupy szkolne mogą mieć wyznaczone przerwy na spożycie obiadu, aby uniknąć mieszania się uczniów z różnych klas.
- Blaty stołów, poręcze krzeseł po każdej grupie będą czyszczone.
- Personel wydający posiłki ma zalecenie ograniczyć do minimum kontakt z uczniami przy jednoczesnym zachowaniu zasady zasłaniania ust i nosa za pomocą środków ochrony osobistej (maseczki, przyłbice), noszenia rękawiczek lub dezynfekowania dłoni przez pracowników odpowiedzialnych za obsługę stołówki albo zachowanie minimum 1.5 m dystansu.
- Szczególna uwaga należy będzie zwracana na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców (używanie jednorazowych opakowań i sztućców lub mycie wielorazowych naczyń i sztućców z użyciem detergentów i w odpowiedniej temperaturze).
- W przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
§ 6.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia lub pracowników placówki
- Uczeń, u którego pracownik szkoły rozpozna wymienione w § 4, pkt 9 niepokojące objawy chorobowe może zostać niewpuszczony do budynku placówki oświatowej lub rodzic /opiekun zostanie powiadomiony o konieczności odebrania ucznia ze szkoły.
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej uczniowie i pracownicy placówki oświatowej powinni pozostać w domu. Wskazany jest kontakt telefoniczny z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
- Pracownik lub uczeń z niepokojącymi objawami choroby zakaźnej, szczególnie gorączką, kaszlem, może zostać odizolowany w odrębnym, wyznaczonym wcześniej pomieszczeniu – jest to zaplecze kantorka sportowego. Zapewnia mu się min. 2 m. odległości od innych osób. Niezwłocznie powiadamia się rodziców/ opiekunów ucznia lub wskazane inne osoby o konieczności odebrania osoby ze szkoły.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń lub pracownik z niepokojącymi objawami choroby zakaźnej, bezzwłocznie zostanie poddany gruntownemu sprzątaniu, oraz dezynfekcji.
- W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna).
- Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić obszar, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych.
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-Cov-2 na terenie szkoły placówka oświatowa będzie stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
- W miarę możliwości ustalona zostanie lista osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach budynku szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i szkoła będzie stosowała się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://gis.gov.pl/ odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.