Drodzy Rodzice!
Aby nasza terapia logopedyczna nie poszła na marne proponuje kilka zabaw, które możecie Państwo wraz ze swoimi pociechami wykonywać w domu.
Słoneczkowa gimnastyka buzi i języka, jeśli macie Państwo możliwość słoneczka można wydrukować, pokolorować i z pomocą rodzica wyciąć. Autorem kart pracy jest Pani Sylwia Matuszny z LOGOHelp
W wolnej chwili proponuje odnieść się do karty : 14 dniowe wyzwanie logopedyczne oraz ćwiczenia oddechowe- autor LOGO NA TROPIE WAD WYMOWY
Warto też skorzystać z zabaw rozwijających mowę dziecka, które stworzyłam dla Państwa pociech.
Mam nadzieję, że zabawy logopedyczne umilą Państwa dzieciom czas podczas tych trudnych dla nas wszystkich dni.
Do miłego zobaczenia :)
Anna Maliszewska
LOGOPEDA
ĆWICZENIA WSPIERAJĄCE ROZWÓJ MOWY
- Czytajmy, opowiadajmy, to co dzieje się na ilustracji. Polecam serię PUCIO oraz OBRAZKI DLA MALUCHÓW wydawnictwo OLESIEJUK.
- Zabawy oddechowe:
- Dmuchanie na piórko, wiatraczek, puszczanie baniek mydlanych, dmuchanie na kartkę papieru, zdmuchiwanie okruszków z talerzyka (np. po zjedzeniu bułeczki), nauka zdmuchiwania świeczki, dmuchanie na piłeczkę do ping-ponga.
Zabawy artykulacyjne :
- Zlizywanie okruszków z talerzyka, lizanie lodów/lizaków
- Zlizywanie z ząbków (od zewnątrz) dżemu/miodu
- Smarowanie ust dżemem/miodem i oblizywanie ich językiem
- Kotek mruczy – mmmmm, ziewa (naśladowanie ziewania)
- Wąż syczy – sssssss
- Pszczoła bzyczy – bzz bzz
- Straż pożarna jedzie – eee ooo eee ooo (z przesadną artykulacją samogłosek – wargi rozciągają się, a następnie ściągają)
- Samolot leci – uuuuu (dzióbek z warg) i ląduje iiiiiiiiii (szeroki uśmiech)
- Parskanie jak konik, następnie kląskanie językiem
- Cmokanie
- Pociąg jedzie – fu fu fu (górne zęby dotykają dolnej wargi)
Naśladujcie odgłosy otoczenia:
Szum wiatru, odkurzacza, odgłosy wydawane przez zwierzęta (np. be be, mu mu, pi pi), warkot silnika samochodu, alarm przejeżdżającej straży pożarnej, zasłyszaną melodię (można ją odtworzyć śpiewając lalala) itp.
Wykorzystuj każdą okazję żeby prowokować dziecko do mówienia. Wyrażenia dźwiękonaśladowcze są bardzo ważnym etapem w rozwoju mowy! W trakcie ich wypowiadania dziecko utrwala sobie głoski oraz uczy się łączyć sylaby, np. be be, pa pa.
Jeśli dziecko ma trudności z wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi – zacznij od tych, które zbudowane są z samogłosek (aaaa, iiiiii, uuuuu, ooooo). Można nimi nazwać emocje, odgłosy zwierzątek i otoczenia. Później przejdź do wyrażeń zawierających spółgłoski, które pojawiają się w mowie dziecka najwcześniej – p, b, m (pa, ba, ma). Z czasem można zacząć łączyć sylaby (pa pa, mama).
Zachęcajmy dziecko do udziału w co dziennych czynnościach. Opowiadajmy, to co robimy:
- Mama gotuje, zobacz to jest łyżka, można nią stukać puk-puk.
- To jest dom, Dom jest duży. Ma okna.
Ćwiczenia dłoni
Zręczność palców ma związek ze sprawnym artykułowaniem i mówieniem. Wykorzystujmy wszelkie okazje do lepienia, klejenia, nawlekania koralików, budowania z klocków, patyczków. Nie zapominajmy o zabawach paluszkowych – „Idzie rak…” itp.
Śpiewajcie, powtarzajcie wierszyki
Do codziennych zajęć włączmy zabawy ruchowe, najlepiej przy muzyce, piosenkach – świetnie sprawdzają się tu piosenki, podczas śpiewania których pokazujemy np. części ciała. Polecam piosenki MISIA I MARGOLOCI 😊
POWODZENIA 😊 I UDANEJ ZABAWY 😊